Nowe kawiarnie na jesienną chandrę
Ulice miast opanowała jesienna aura, a coraz krótsze dni zachęcają tylko do jednego – do schowania się w ciepłym, przytulnym pomieszczeniu z ulubioną kawą. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką listę miejsc, które niedawno zawitały na kawiarnianej mapie speciality i zdecydowanie mogą wyleczyć jesienną chandrę.
Kanapa Espresso&Wine Bar, plac Świętego Macieja 11/1A, Wrocław
Mieszkańcom Wrocławia można pozazdrościć tego, że mogą się rozsiąść w Kanapie, której właścicielami są Kamil Zalewski (znany też jako Runty Roaster) i Kuba Sysak – i to właśnie ten duet znajduje się w ich kanapowym logo! Kuba (to ta część kanapy z tostem i blaskiem od gołej poduszki) jest odpowiedzialny za jedzenie, papiery i rozmowy telefoniczne. Kamil (ta mniejsza poduszka z kubkiem kawy) jest odpowiedzialny za kawę, Social Media, wino i ludzi.
Tuż po przeprowadzce śledziłem wrocławski rynek i szukałem idealnego miejsca pod swój koncept. Właśnie, koncept – przez masę pomysłów walczyły we mnie dwa wilki. Kawiarnia typu „utopia”, gdzie napijecie się kawy competition za 40-50zł vs prosty koncept bazujący na jedzeniu, dobrym szocie i batch brew. Może to tylko moje overthinking ale czułem ogromną presję. Na całe szczęście trafił się Kuba (mój ziomal od podstawówki) któremu w trakcie rozmowy i wylewu myśli rzuciłem: „Ty a może chcesz kawiarnie otworzyć ze mną bo samemu się cykam”, a Kuba powiedział “kuuuurde, no dobra”. Chcieliśmy stworzyć miejsce gdzie na głośnikach będzie leciał hip-hop, a ludzie będą mogli wygodnie popijać kawę albo pracować, jednocześnie czuć się mega cozy. Tak jak już też pisałem. Jest to mix konceptów.
– Kamil Zalewski, współwłaściciel Kanapy
Na podstawowym szocie nie znajdziecie Brazylii, obecnie jest to Kenia (a podobno Kenia się kończy, jak mówił Kamil w naszym podcaście!). Dodatkowo dostępne są 4 rotacyjnie espresso i handbrew – pół na pół oficjalne kawy Runty Roaster i kawy competition.
Kanapa to espresso bar (jak dostaną koncesję to i wine bar!) łączący koncept utopijnej kawiarni, gdzie w zamrażarce leżą ziarna typu Geisha czy Ombligon, z dużą selekcją „zwykłych kaw” i dobrego jedzenia. Jak kanapa to i kanapki! Chłopaki bazują na kuchni azjatyckiej, a dokładniej na japońskim mlecznym chlebku. Na słodko znajdą się chlebki z kremem domowej roboty.
Blask, ul. Gwarna 10, Poznań
W sercu Poznania, naprzeciwko słynnego okrąglaka otworzył się Blask. Przestronne wnętrze, ciepły i klimatyczny design, zaprojektowany przez samych właścicieli, a do tego szeroki wybór ziaren! I mówiąc szeroki wybór naprawdę to mamy na myśli!
Pomysł na kawiarnię wyszedł bardzo spontanicznie w grudniu ubiegłego roku. Zawsze chcieliśmy mieć jakieś swoje miejsce i zbudować swoją atmosferę, którą będziemy się dzielić z innymi. Sami zaprojektowaliśmy przestrzeń i wykonaliśmy, było to nie lada wyzwanie ale również ogromna przyjemność. Jesteśmy kawiarnią speciality, serwujemy i sprzedajemy kawę od naszych dobrych znajomych z Olsztyna, Natalia i Konrad Kwiatkowscy (BLESS). Mamy jeden z największych wyborów ziaren pod V60, bo aż 12. Jak na razie pod espresso mamy 4 rodzaje, z czego jeden cyklicznie się zmienia. Naszą drugą specjalnością są słodkie wypieki i pieczywo, które są wypiekane na miejscu przez wybitnych cukierników i piekarzy. Plany na przyszłość? Jak na razie na pewno udoskonalanie tego co już jest :)
– Kamil i Wiktoria z Blasku
Tekla, ul. Andersa 13, Warszawa
Pod koniec września, na warszawskim Muranowie otworzyła się Tekla, prowadzona przez stowarzyszenie Stacja Muranów. To coś więcej niż zwykła kawiarnia – to przestrzeń, która głęboko czerpie z lokalnej historii, jednocześnie wspierając społeczność i promując inicjatywy kulturalne. Tekla to także przedsiębiorstwo zaangażowane społecznie, które daje szansę na nowy start osobom wykluczonym z rynku pracy.
Znajdujemy się przy ul. Andersa 13 , tuż przy skwerze nazwanym na cześć naszej patronki – Tekli Bądarzewskiej. XIX-wieczna pianistka i kompozytorka, pozostawiła po sobie dziedzictwo muzyczne, które zyskało nowe życie w Azji. Jej słynny utwór „Modlitwa dziewicy” rozbrzmiewa dziś na stacjach, zapowiadając wjazd szybkiego pociągu Shinkansen, zaś tajwańskie śmieciarki codziennie odgrywają ten utwór informując mieszkańców o swoim przybyciu. W Tekli łączymy dwie pasje: miłość do wyśmienitej kawy speciality oraz fascynację analogową muzyką z płyt winylowych. W kawiarni można usłyszeć brzmienie wyjątkowych głośników Altec A7 – legendarnych modeli, które w latach 60. i 70. wypełniały dźwiękiem amerykańskie kina studyjne. Jesteśmy jedynym takim miejscem w Warszawie!
– Łukasz Prokop, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów
W Tekli, przy akompaniamencie czarnych płyt, będziecie mogli napić się zarówno klasycznej kawy przygotowanej na ekspresie La Marzocco, jak i napojów parzonych metodami alternatywnymi. Dbając o środowisko, kawiarnia preferuje kawy z lokalnych palarni. Znajdziecie u nas takie ziarna, jak: La Cava, Hayb, Trigger czy Muhabara. Ofertę ciepłych napojów dopełniają herbaty Leaf Liturgy i Moja Matcha oraz pyszne wypieki z Wytwórni Chleba.
Dante, ul. Dobra 1, Warszawa
Dante – nowe miejsce spotkań na warszawskim Powiślu. Kawiarnia speciality kawy, która działa od około dwóch miesięcy. Koncepcja zakłada pracę ze smakiem, jego formami i odcieniami. Nawiązanie do Dantego Alighieri nie jest przypadkowe. Dante, pisząc Boską Komedię nie po łacinie, ale w języku ludowym, dał tym samym możliwość poznania nowych rzeczy tym, którzy wcześniej nie mieli dostępu do tej wiedzy.
Tak więc kultura kawy speciality, wydaje nam się, podobnie jak Dante, daje jak największej liczbie osób możliwość dowiedzenia się znacznie więcej o świecie smaków. A my staramy się wykorzystać wszystkie zalety kawy speciality, aby każdego dnia wprowadzać jak najwięcej osób w świat smaku. U nas codziennie można spróbować kaw z różnych krajów i z różnych palarni z różnymi względami na kawę. Ale nie poprzestajemy tylko na tradycyjnym postrzeganiu kawy.
Staramy się dalej szerzyć kulturę speciality – opracowaliśmy menu koktajlowe z koktajlami kawowymi, podajemy prawdziwe kakao, mamy szeroki wybór herbat i matchy, a w planach mamy pracę z sake i winem naturalnym. Ale wierzymy również, że nasza kawiarnia jest jeszcze trzecim miejscem, w którym spotykają się i poznają, spędzają czas absolutnie różni i niesamowici ludzie! Jesteśmy pewni, że każdy z naszych gości nosi w sobie wspaniały i niesamowity świat swoich zainteresowań i przemyśleń. Niektórzy z nas kochają szachy i motocykle, inni poezję i fotografię, i zawsze chętnie dzielimy się i spędzamy czas razem z naszymi gośćmi.
– Nataliya Sogomonyan i Nikita Lukashou, właściciele Dante
W nowym odcinku naszego podcastu, wracamy w składzie znanym z ostatniego odcinka pierwszego sezonu, czyli Coffee Spots Polska x TRIGGER! W rozmowie możecie się dowiedzieć, między innymi dlaczego Mateusz został gościnnym współprowadzącym drugiego sezonu. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
Wspólnie z TRIGGER stworzyliśmy limitowane paczki kawy, które w zestawach z naszym przewodnikiem są dostępne w cenach promocyjnych. Kawki są dostępne na naszej stronie, na stronie TRIGGER, a niedługo również na stronie Coffeedesk.
Gaba, Aga & Krzysiek
(czyli Ekipa Coffee Spots Polska w rozszerzonym składzie)