Nowy rok, nowe miejsca do odkrycia! Część 1: Warszawa i Wrocław
Koniec 2024 roku zaowocował wieloma nowymi spotami na kawowej (i herbacianej!) mapie Polski. Nowych miejsc pojawiło się tak dużo, że musieliśmy podzielić newsletter na dwie części - drugiej wypatrujcie za tydzień! Pierwsza część to przystanki w dwóch miastach Polski - Warszawie i Wrocławiu.
Trejd 1890 - ul. Targowa 87, Warszawa
Ta warszawska kawiarnia to trzecia siostra kawiarni Balance i Po Drodze, prowadzonych przez jedną kawową ekipę. Ekspansja na drugi brzeg Wisły rozpoczęła się w praskim lokalu w zabudowie z 1918 roku, co już na start buduje niesamowity klimat. Jak pozostałe lokale, Trejd serwuje produkty wyłącznie z jakościowych składników i z współpracuje z firmami, które podzielają to podejście. Fundamentem jest szeroki wybór kaw. Już teraz na barze serwuje się 3 różne kawy espresso i przelewy, ale w planach jest rozszerzenie oferty, tak aby można było wybierać z 5 ziaren w każdej kategorii! Na wiosnę otwarty zostanie wewnętrzny ogródek dla gości, gdzie podawane będą koktajle (nie tylko kawowe) i naturalne wina od Natural Rascal.
Moss Cafe - ul. Sierakowskiego 5, Warszawa
Moss to kolejny nowy punkt na mapie warszawskiej Pragi. To miejsce, jakiego brakowało w okolicy, a popularność ich śniadań serwowanych codziennie do 15:00 potwierdza tę tezę. Załoga kawiarni składa się z doświadczonych baristów, którzy parzą wyśmienitą kawę na topowym sprzęcie z kaw palonych w różnych częściach Europy. Znajdziemy tutaj selekcję ziaren z Niemiec, Francji, czy Skandynawii, których można spróbować na miejscu albo zabrać paczki ze sobą. Lokal wyposażony jest w dodatkową salę Space 2 - miejsce na przeróżne wydarzenia, cuppingi i warsztaty dla lokalnej społeczności. A jeśli przychodzisz z psem – to jeszcze lepiej! Moss jest przyjazna zwierzakom, tak aby każdy czuł się tutaj jak w domu.
etc. coffee - ul. Żupnicza 18, Warszawa
Warszawska Praga posiada w tym zestawieniu solidną reprezentację. Kolejny nowy punkt na jej mapie przybliża ją do klimatów hiszpańskiej Barcelony. Kawiarnia etc. coffee inspirowana śródziemnomorskim klimatem zadziwia już od pierwszego kroku, ponieważ w jej wnętrzu zdobi… drzewko oliwne! Do tego dodajmy minimalistyczny design, delikatne oświetlenie i dopracowane detale, a otrzymamy harmonijną przestrzeń, w której chce się spędzać czas. W menu znajdziecie klasyczne kawy, przelewy oraz autorskie kompozycje, które z pewnością Was zaskoczą. Miłośników słodkości zachwycą świeże wypieki. O swojej przyszłości mówią tak:
Naszym celem jest nie tylko bycie kawiarnią, ale również jednym z najbardziej stylowych i rozpoznawalnych miejsc na Pradze Warszawskiej. To przestrzeń, gdzie łączą się smak, przytulność i nowoczesne trendy. Chcemy, aby nasza kawiarnia kojarzyła się z komfortem, jakością i inspiracją dla każdego, kto nas odwiedzi.
Kraj - Plac Uniwersytecki 7, Wrocław
Jak mówią sami o sobie, to mała kawiarnia z duszą. Lokal położony w sercu miasta inspiruje nietuzinkowymi detalami budującymi przytulną, rustykalną atmosferę, dobrą zarówno do relaksu, jak i pracy. W menu oprócz szerokiego wachlarza kaw i autorskich napojów (tych ciepłych i zimnych) znajdziemy także różnorodne herbaty, w tym ziołowe. Kraj jest otwarty dla wszystkich, znajdziemy tutaj sporo jedzenia, pyszne kanapki, gofry i sałatki, a także świeże ciasta i desery, które przygotowywane są codziennie w wersjach wegańskich i wegetariańskich.
City Speciality - al. gen. Hallera 108, Wrocław
Historię powstania tej kawiarni najlepiej opowie jej gospodarz - Michał Jasiński:
Wszystko zaczęło się od Pana Janusza — podczas pracy w jednym z warszawskich korpo, natknąłem się na małą (serio) kawiarnię z piecem do wypalania kawy, prowadzoną właśnie przez niego. Pomysł zaczął się rodzić od końca, czyli najpierw powstała nazwa i logo, które naszkicowałem na serwetce. Później etap szukania siebie, inspiracji, pieniędzy, przelanie konceptu na papier i wrzucenie wszystkiego do szuflady. Całe dwa lata później udało się otworzyć City Speciality - połączenie zamiłowania do kawy i rzeczy nietypowych. Wystrój kojarzy się ludziom trochę z Berlinem, trochę ze sklepem mięsnym, ja osobiście wplatam dużo akcentów z Australii - mojego niespełnionego american dream, do którego mam nadzieję w przyszłości zrobić drugie podejście. Są fotki, napoje Bundaberg, na ścianie wisi kangur - wszystko gra, ludzie chwalą.
A my dodamy trochę o kawie, której tutaj oczywiście sporo. W City Speciality znajdziemy ziarna od polskich palarni z naciskiem na te mocno fermentowane i kwaśne, a ich smak nawet w szybkim przelewie, może zaskoczyć. W planach Michał ma już kolejne szalone koncepty, o których jeżeli się pojawią, na pewno przeczytacie tutaj:
City Speciality na Instagramie
Noon - ul. Sienkiewicza 20B, Wrocław
We wrocławskiej kawiarni Noon południe trwa codziennie do godziny 19. W ofercie wyróżnia się zestaw barista set, który pozwala spróbować kaw zaparzonych trzema różnymi metodami, a także dopracowane śniadania i brunche, które można zjeść przez cały dzień. Kawiarnia została stworzona przez rodzinę z Białorusi – Yulię i Maxa, którzy postanowili podzielić się swoją pasją do kawy i dobrego jedzenia. Pomysł na to miejsce narodził się z chęci stworzenia czegoś wyjątkowego – nie tylko kawiarni specialty, ale także przestrzeni, w której można spróbować pysznych dań oraz wypieków i ciast. To idealne miejsce, by cieszyć się zarówno doskonałą kawą, jak i smacznym jedzeniem w przyjemnej atmosferze.
Zmieniające się trendy, o których rozmawialiśmy z Mają Musznicką-Janiec w listopadowym odcinku podcastu Coffee Spots Polska, pokazują, że nie samą kawą człowiek żyje, a potwierdzają to kolejne lokale skupiające się na kakao czy herbacie jakości speciality.
Na warszawskiej mapie zaznaczamy dwa miejsca warte Waszej uwagi:
Ravens Cafe - ul. Marszałkowska 89, Warszawa
W samym sercu Warszawy, w biurowcu Wolf Marszałkowska, mieści się niebanalna kawiarnia, która specjalizuje się w naparach kakaowych z najróżniejszych stron świata. Na miejscu poznacie smaki m.in. ekwadorskiej gorzkiej czekolady z kremową tahiną, imbiru i kokosa z karmelizowaną białą czekoladą czy mango z wanilią. Wszystkie te nieoczywiste połączenia dopełniają starannie dobrane przyprawy: kurkuma, cynamon cejloński, korzeń maca oraz kwiat muszkatołowy. W menu królują tarty i kanapki, każdorazowo wzbogacone o dodatki z kategorii superfood. Minimalistyczny, niemal aptekarski wystrój wnętrza pełni tu podwójną rolę: wnosi nutę elegancji i jednocześnie eksponuje to, co najważniejsze – napary i serwowane dania.
Madare - Saska Kępa, Warszawa - otwarcie pod koniec stycznia
Madare to nowa inicjatywa twórców Happa to Mame i Matcha Kiso zlokalizowana na Saskiej Kępie. To esencja dotychczasowych dokonań i prawdziwe centrum japońskiej kultury w formie sklepu stacjonarnego z wyjątkowymi przedmiotami, akcesoriami do herbaty stworzonymi we współpracy z japońskimi artystami. Madare to dom japońskiej herbaty, miejsce spotkań i warsztatów, na których gospodarze będą uczyć jak cieszyć się najlepszą herbatą w domowym zaciszu. Madare to również okienko, czyli druga część nowego konceptu, gdzie podawane będą wyjątkowe słodkości i napoje na wynos. Wszystko to w duchu szacunku do japońskiej kultury, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością.
Za tydzień spodziewajcie się kolejnej części. Zdradzimy, jakie nowe miejsca możecie odwiedzić w Krakowie i Poznaniu, ale też w mniejszych miastach, poza najpopularniejszymi kawowymi szlakami.
Julka, Aga & Krzysiek
(czyli Ekipa Coffee Spots Polska w rozszerzonym składzie)